خبرها

برگزاری جشنواره

رضاآباد، پارک ملی توران، جشنواره روستایی، موسسه تیرگان، گروه بانوان، ایل چوداری،

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

شاهرودی ها در جنگلانه تاغ کاشتند

جمعیت دیده بان طبیعت از موسسه های فعال در حوزه محیط زیست شاهرود همراه با طرح جنگلانه در 27 دی ماه بذر تاغ، پسته وحشی و قیچ در منطقه چاه جام کاشتند.

جشن شکرانه فلفل در احمدآباد خارتوران برگزار شد

جشن شکرانه برداشت فلفل با همت شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ در روستای احمدآباد و با همکاری دهیاری، شورای اسلامی و اهالی روستا صبح تا ظهر روز ۸ مهرماه ۱۳۹۴ در سالن ورزشی احمدآباد برگزار شد.

مشارکت در برگزاری روز ملی یوز در بیارجمند

روز ملی یوز و جشنواره پروژه بین المللی یوز فرصتی بود که موسسه طنین طبیعت تیرگان با همراهی موسسه بوم پژوهان و تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ،‌ صنایع دستی و فرآورده های روستاهای احمد آباد و رضا آباد واقع شده در پارک ملی توران را در معرض دید علاقه مندان قرار دهند.

برگزاری جلسه بررسی قطع درختان مرکز تحقیقات شاهرود

جلسه بررسی قطع درختان مرکز تحقیقات کشاورزی مرکز تحقیقات کشاورزی شاهرودشاهرود پنجشنبه 28 خرداد در محل فرمانداری این شهرستان با حضور نمایندگان سازمان های مردم نهاد، مسئولان مرکز تحقیقات،‌ اعضای خانه کشاورز و... برگزار شد.

ناظر درون گروهی در احمدآباد انتخاب شد

در جلسه 22 اردیبهشت کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان، یک ناظر درون گروهی تعریف شد تا پیشرفت فعالیت های گروه را مطابق با شاخص های پایش از پیش تعریف شده ارزیابی کند.

برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی

برگزاری دو غرفه صنایع دستی در نمایشگاه های خیریه نیکان ماموت و یاوری سبز از جمله برنامه های آذر ماه کارگروه صنایع دستی موسسه طنین طبیعت تیرگان بود.

گردشگری جنگل ابر در سرازیری

فاطمه باباخانی: یکی از عوامل عدم رونق گردشگری در ایران به کمبود زیرساخت‌ها بازمی‌گردد. جاده مناسب که در آن تردد به‌راحتی صورت گیرد یکی از لازمه‌های توجه توریست‌ها به یک منطقه است اما آیا می‌توان ...

جاده ابر، طوماری سرشار از تناقض

مائده کاووسی: در حالی که این روزها فعالان محیط زیستی و گردشگری به دنبال ارتقای معیشت محلی و اقتصاد روستاهای حاشیه جنگل ابر بودند، بار دیگر امضای 151 نماینده مجلس به رئیس جمهوری با موضوع اجرای مصوبه هیأت دولت قبل در ساخت جاده بار دیگر آنها را غافلگیر کرد.

امکان‌سنجی صنایع دستی در احمدآباد

در جلسه اعضای کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان و اعضای موسسه بوم پژوهان درباره امکان‌سنجی تانه‌بافی و نمدبافی به عنوان دو نمونه صنایع‌دستی روستای احمدآبادبه همراه اهالی بحث و گفت‌وگو شد.

ترسیم چشم‌انداز پنج ساله احمد آباد

اعضای کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان به همراه پروین پاکزادمنش، مهدی الماسی و علی ساجد از اعضای گروه بوم پژوهان در تاریخ 13 مرداد 1393 به منظور ادامه فرایند پروژه در خانه یکی از روستاییان تشکیل جلسه دادند.

گزارش پروژه توانمندسازی احمد آباد ارائه شد

گزارش گردهمایی پروژه کاهش فقر در انزلی در گردهمایی پروژه کاهش فقر که در روز 21 شهریور، در انزلی برگزار شد اعضای کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان شرحی از اقدامات تاکنون خود در روستای احمداباد ارائه کردند.

توانمندسازی، چگونه؟

اعضای کارگروه موسسه توانمندسازی تیرگان در نشستی که در موسسه رخداد تازه با موضوع شکل گیری و تحول گفتمان توانمندسازی در ایران با تاکید بر توانمندسازی زنان برپا شده بود حضور یافتند.

کارگاه آشنایی با سازمان ملل و راهکارهای اجرایی در حوزه گردشگری پایدار

اعضای کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان در کارگاه «آشنایی با سازمان ملل و راهکارهای اجرایی در حوزه گردشگری پایدار» شرکت کردند. این کارگاه با هماهنگی «مرکز اطلاعات سازمان ملل» و در محل ساختمان سازمان ملل در تهران برگزار شد.

توانمندسازی چیست

مجموعه ای از گفته های ناهید نقی‌زاده درباره توانمندسازی را می توانید در فایل پاورپوینت زیر مشاهده کنید.

پروژه زاگرس

پروژه زاگرس یکی از پروژه‌هایی است که با حمایت سازمان ملل در ایران انجام شده است. برای مطالعه خبرنامه این پروژه می توانید فایل پی دی اف زیر را بخوانید

آموزش تسهیلگری

برخی نکات که باید در تسهیلگری به آن توجه شود را می توانید از این پاورپوینت بخوانید

جنگلهای روسیه و منابع جمعی

تابستان گذشته، در پی چند هفته گرمای غیر عادی، جنگلهای روسیه به یکباره در چند نقطه مختلف شروع به سوختن کردند.

رودابه و پراو

نامش رودابه است، به معنای رشد و بالندگی. 30 سال سن دارد. در کودکی پدر خود را از دست داده و شش ساله بوده که درو می‌کرده، اینک سرپرست خانواده‌اش است. در حد ابتدایی سواد دارد.

صنایع دستی، حریر خوش نقش فرهنگ شهرستان شاهرود

شهرستان شاهرود را قاره کوچک و یا سرزمین پنج اقلیم می نامند. با وسعتی برابر با 41 هزار کیلومتر مربع از دامنه های جنوبی البرز شرقی تا دشت کویر ادامه دارد. از ویژگی های این شهرستان می توان به وجود دشت، کویر، ریگزار، مناطق استپی، تپه های ماهور، کوهستان، جنگل و رودخانه در کوچکترین محدوده اشاره کرد.

گزارش کارگاه توانمندسازی در شاهرود

کارگاه توانمندسازی به همت موسسه طنین طبیعت تیرگان و جمعیت دیده‌بان طبیعت شاهرود و با همراهی سعید نوری نشاط و پروین پاکزادمنش در 30 دی 1392 درشاهرود برگزار شده بود.

آخرین هماهنگی ها برای برگزاری روز جهانی داوطلبی

سه شنبه 16 اردیبهشت روز جهانی کار داوطلبانه است. موسسه طنین طبیعت تیرگان با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست شاهرود در همین زمینه برگزاری کارگاه آموزش مدرسین محیط زیست را برای آموزش مفاهیم پایه در آموزش کودکان برگزار می کنند.

دیدار با شهردار و نماینده شاهرود

اعضای کارگروه صنعت سبز موسسه طنین طبیعت تیرگان پنجشنبه با دکتر کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس و نماینده شاهرود و همچنین شهردار شاهرود دیدار کردند.

خبرنامه سالانه موسسه طنین طبیعت تیرگان

جشنواره گردشگری پایدار در جنگل ابر توسط موسسه طنین طبیعت تیرگان و همراهی انجمن پایشگران محیط‌زیست؛ گروه هنر محیطی پنج باز و کانون دوستداران محیط‌زیست دانشگاه شهید رجایی در 9 و 10 تیر در روستا و جنگل ابر برگزار شد.

برنده مسابقه «خلاقیت در ایفای مسئولیت اجتماعی»

این روزها کمتر کسی به ویژه در شهرهای بزرگ است که درباره اهمیت محیط زیست تردید داشته باشد. آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای بزرگ،‌ چنان نفس شهروندان را به شماره انداخته که مسئولان از لزوم مهاجرت به شهرهای کوچک‌تر سخن می‌گویند.

روز جهانی کار داوطلبانه

جلسه روز جهانی کار داوطلبانه در دفتر مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی روز شنبه 12 بهمن در دفتر این مرکز برگزار شد.

کارگروه توانمندسازی و تدوین استراتژی

در جلسه کارگروه توانمندسازی ضمن گفت و گو درباره کارگاه توانمندسازی روز دوشنبه 30 دی، درباره تدوین استراتژی این کارگروه گفت و گوی مفصلی میان اعضا صورت گرفت.

«محیط زیست» رایگان نیست!

ایران به عنوان کشوری در حال توسعه برای پیشرفت خود، نیاز به توسعه معادن دارد. معادن و صنایع وابسته به آن در حال حاضر حدود نیمی از صادرات غیرنفتی کشور را تامین می‌کنند

ساخت جاده ابر منطقی نیست

الهه موسوی- بحث ساخت جاده جدید در مسیر علی آباد به شاهرود از منظر فنی كاملاتمام شده است و من نمی دانم كه چرا دوباره مطرح شده و وقت اضافی از سازمان می گیرد.»

گام‌های کوچک اما پیوسته

می‌گویند در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست،‌ این خیر می‌تواند دستگیری از نیازمندی باشد یا یاری دادن به بیماری لاعلاج،‌ تهیه جهاز یک نو عروس یا برداشتن زباله‌ای از طبیعت. اما آیا در انجام این خیر که حاجت هیچ استخاره‌ای نیز در آن نیست، می‌توان هدفمند بود؟

گزارش کارگروه آموزش منتشر شد

گزارش سه ماهه کارگروه آموزش با همکاری مائده کاووسی مدیر و مهسا بیکاران،‌مسئول مستندسازی این کارگروه منتشر شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

جاده قدیمی ابر تعریض می شود

رییس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از وجود شش ذخیره گاه جنگلی به مساحت یک هزار و 133 هکتار در این استان خبر داد.

بازگشت یوزپلنگ آسیایی به خوش ییلاق

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شاهرود پناهگاه حیات وحش خوشییلاق در محدوده چال گردنه موفق به مشاهده دو قلاده یوزپلنگ آسیایی شدند.

تخریب؛ دستاورد حضور انسان در کوهستان

فاطمه باباخانی، زیست نیوز- فرقی نمی کرد چه فصلی از سال باشد،‌ حتی در هرم گرمای اواخر تیر هم یال منتهی به گردنه پر برف بود و با عبور از آن و سرازیری،‌ جز یخچال هایی که ممکن بود تو را به درون خود بکشد،‌ هیچ دیده نمی شد.

"جنگل ابر" در کشاکش موافقان و مخالفان جاده‌سازی

فاطمه باباخانی، زیست نیوز- سفر اول محمود احمدی‌نژاد در سال 1386 بحث جاده‌سازی در جنگل ابر را به شکل جدی در اذهان عمومی ایجاد کرد. در این دوره شش ساله تاکنون جدی‌ترین مسئله محیط‌ زیستی شهرستان شاهرود،‌ ساخت جاده در این جنگل هیرکانی بوده و موافقان و مخالفان هر کدام در دوره‌ای به موفقیت‌هایی برای رسیدن به اهداف خود دست یافته‌اند.

کار رایگانی که هیچ انگاشته می‌شود

مفهوم کار داوطلبانه همانطور که از نامش پیدا است،‌ فعالیتی است که جدا از سرگرمی و اوقات فراغت تعریف تلقی می‌شود،‌ اما با وجود کار بودن در قبال آن مبلغی هم پرداخت نمی‌شود. در کشورهای اروپایی و آمریکا این نمونه از کار به خوبی نزد عموم شناخته شده و مراکز متعددی نیز برای جذب داوطلبان شکل گرفته‌اند.

عزم اداره منابع طبیعی برای حفاظت از جنگل ابر

در جلسه‌ای که با حضور اعضای موسسه طنین طبیعت تیرگان با مدیر منابع طبیعی شاهرود انجام گرفت،‌ شوکتی نیا قول مساعد برای همراهی با انجمن‌های محیط‌زیستی برای حفاظت از این جنگل هیرکانی را داد.

دستگاه‌های پایش آلاینده‌های خاص در راه اهواز

جلسه اضطراری بررسی آلودگی هوای اهواز با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده وزارت نیرو و رییس بخش ایمنی و بهداشت وزارت نفت در حاشیه اجلاس کنوانسیون تغییرات آب و هوا در ورشو لهستان تشکیل شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید