جشن شکرانه فلفل در احمدآباد خارتوران برگزار شد

جشن شکرانه برداشت فلفل با همت شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ در روستای احمدآباد و با همکاری دهیاری، شورای اسلامی و اهالی روستا صبح تا ظهر روز ۸ مهرماه ۱۳۹۴ در سالن ورزشی احمدآباد برگزار شد.
در این جشن معاون سیاسی فرماندار شاهرود، بخشدار بیارجمند، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهرود، رؤسای برخی از ادارات بیارجمند، رئیس اداره پارک ملی خارتوران و مدیر ملی پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی به همراه گروهی از مؤسسه GIZ آلمان حضور یافتند. برنامه با صحبت های خانم اکبری، رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ که میزبانی جشن را به عهده داشت، آغاز شد. وی با ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت های این شرکت تعاونی از ابتدای تأسیس از جمله آگاهسازی دانش آموزان و مردم محلی در خصوص اهمیت پارک ملی خارتوران به عنوان زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و فعالیت های مربوط به مشارکت بانوان در توسعه روستا نظیر احیای تانه بافی، تابلو فرش و گلیم، اشاره کرد که از سال گذشته این شرکت تعاونی فرآوری محصولات کشاروزی، لبنی و گیاهان دارویی و همچنین اکوتوریسم و صنایع دستی را در دستور کار خود قرار داده است و تلاش می کند که حرکتی را شکل بدهد تا محصولات کشاورزی احمدآباد به صورت خام و عمده فروخته نشود.
سپس آقای کریمی، بخشدار بیارجمند با تشکر از انجمن بوم پژوهان و مؤسسه طنین طبیعت تیرگان به خاطر اهتمام به امر توانمندسازی مردم روستا و همچنین تشکر ویژه از شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ به عنوان مجری طرح جشن شکرانه برداشت فلفل از فعالیت های انجام شده ابراز خرسندی کرد و از اینکه کارهای جمعی در این روستا منجر به آگاهی مردم نسبت به پرهیز از خام فروشی و عمده فروشی می شود، تشکر کردند.
در ادامه خانم پاکزادمنش به نمایندگی از انجمن بوم پژوهان و مؤسسه طنین طبیعت تیرگان، بر لزوم فرآوری محصولات تولید شده در روستاها به عنوان حلقه تکمیلی تولید تأکید کرد و حمایت های مسئولین از فعالیت های خرد محلی برای فرآوری تولیدات را به عنوان رمز توسعه پایدار روستایی ضروری دانست. وی موقعیت روستاهای این منطقه را به دلیل همجواری با پارک ملی خارتوران، بی نظیر دانست و خاطر نشان کرد که طبیعت گردی و بوم گردی و همچنین گردشگری مبتنی بر کشاورزی ز جمله روش های معیشتی جایگزین است که می تواند روش های سنتی کسب درآمد از دامداری و کشاورزی ناپایدار را تحت تأثیر قرار داده و زندگی مردم را از کم درآمدی نجات دهد.
آقای خرم، معاون سیاسی فرماندار شاهرود نیز به عنوان سخنران پایانی مجددا از انجمن بوم پژوهان، مؤسسه طنین طبیعت تیرگان، شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ و همچنین مدیریت پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی تشکر کرد و پیام آقای هاشمی فرماندار ویژه شهرستان شاهرود در راستای حمایت از فعالیت مربوط به رشد و توسعه فراگیر در روستاهای منطقه خارتوران را به مردم ابلاغ کردند. ایشان خاطر نشان کردند که فرمانداری و سایر مسئولین در کنار مردم خواهند بود تا تولید کنندگان حداکثر استفاده را از حداقل تولید داشته باشند و کمک خواهند کرد که روزی احمدآباد به یک الگوی پایدار برای روستاهای دیگر در زمینه رشد و توسعه پایدار باشد.
در ادامه برنامه مراسم موسیقی و نوای محلی، رقص چوب، مسابقه خوردن ماست فلفلی و آش فلفی و نیز اهدای جوایز و بازدید از نمایشگاه آثار هنری و خوراکی های دوستدار طبیعت روستاهای احمدآباد و رضا آباد اجرا شد. پس از برگزاری مراسم، میهمانان در مسجد در کنار هم ناهار صرف کردند.

اکتبر 4, 2015 12:36 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید