دردسر جدید برای جنگل ابر

كارشناسان ملی و محلی حوزه محیط زیست از خطر انتقال آب چشمه های داخل جنگل ابر می گویند

جنگل ابر

جنگل ابر

انتقال آب از چشمه های ابر و تخریب جدید جنگل كلید خورد

نویسنده: فاطمه باباخانی

 

كارشناسان ملی و محلی حوزه محیط زیست از خطر انتقال آب چشمه های داخل جنگل ابر می گویند
هنوز چند ماهی از اعلام جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده و راحت شدن خیال هواداران محیط زیست از منتفی شدن عبور جاده از میان این جنگل نمی گذرد كه بار دیگر خبر از احداث جاده این بار به بهانه برداشت آب از چشمه های این جنگل به گوش می رسد.
مدتی است طرحی با عنوان انتقال آب از چشمه های این منطقه برای تامین آب شاهرود مطرح و بخشی از آن نیز به انجام رسیده است اما ادامه این طرح با مخالفت انجمن های محیط زیستی شاهرود مواجه شد و اداره منابع طبیعی نیز به واسطه حجم تخریب جنگل ابر آن را متوقف كرد. با این حال این روزها بار دیگر زمزمه هایی از ادامه دوباره این طرح و توافق های برخی مسوولان با این طرح به گوش می رسد. بنا بر این خبرها در حالی كه سازمان جنگل ها با این طرح مخالفت می كند برخی نمایندگان و مسوولان استانی انجام آن را برای تامین آب ضروری می دانند. اما آیا جنگل ابر می تواند از این خوان نیز بار دیگر سالم بیرون بیاید یا طرح مسائل توسعه ای و دست آویختن به معیشت و حیات شهری این بار آن را به زانو درخواهد آورد؟
اسماعیل كهرم، مشاور معصومه ابتكار رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با «اعتماد» می گوید: كسانی كه چنین طرح هایی را دنبال می كنند از تاریخ عبرت نگرفته اند، زمانی ما آب را از زاینده رود به یزد منتقل كردیم و امروز شاهد معضلات آن و خشك شدن این رود هستیم.
وی با بیان اینكه در طبیعت تمام عناصر در یك همزیستی با هم به سر می برند، می گوید: متاسفانه بسیاری از مسوولان طبیعت را به عنوان یك كلیت و جنگل را به عنوان یك موجود زنده در نظر نمی گیرند. ما نمی توانیم عنصر مهمی نظیر آب را حذف كرده و انتظار داشته باشیم بقیه عناصر به حیات خود در این منطقه ادامه دهند.
كهرم ضمن انتقاد از كسانی كه وعده های انتخاباتی خود را بر تخریب طبیعت استوار كرده اند، ادامه داد: ما با تمام قوا برای حفاظت از این جنگل آماده ایم و جلوی كسانی كه قصد تخریب در این جنگل را داشته باشند می ایستیم.
علیرضا ولیان از فعالان محیط زیست شهرستان شاهرود و عضو جمعیت دیده بان طبیعت نیز درباره تاثیر احداث این جاده به «اعتماد» گفت: مسیر پیشنهادی در بالادست یال منتهی به منطقه پونه آرام تنها زیست بوم «سرخدارهایی» با ارتفاع بیش از ٣٠ متر و عمر سه هزار سال در جهان قرار گرفته است، از این رو می تواند موجب تخریب های گسترده در این منطقه شود و به واسطه آهكی بودن خاك فرسایش را به همراه داشته باشد.
وی با بیان این مطلب كه بعضی از چشمه های پیشنهادی به خاطر آبدهی كم و قرار گرفتن در نقاط پر شیب جنگلی واقع در جبهه شمالی، جهت بهره برداری توجیه فنی و مهندسی ندارند، اظهار كرد: مسیر اجرا شده می توانست با صرف هزینه ای بسیار كمتر و تخریبی بسیار بسیار كمتر، از مسیر دره زغال چال و احداث ایستگاه فشارشكن طرح و اجرا شود تا امروز شاهد این همه تخریب آن هم در فاز اول اجرای آن در حمام دره و چشمه مریم و قطع هزار اصله درخت از گونه های نادر پیرو، اورس، بلوط ماكرانتا، ممرز و زرشك و هزاران بوته از گونه های مختلف در این منطقه نباشیم.
این فعال محیط زیست افزود: با فرض قبول تامین آب از طریق جمع آوری و انتقال از چشمه های قطری، بهره برداری از كدام چشمه ها، روش جمع آوری و مسیر انتقال آن، سه فاكتور اصلی و مهم این پروژه اند كه متاسفانه در آن هر سه فاكتور دارای تحقیقات ناقص، روش مبهم و مسیر غیركارشناسانه بوده است.
فریبرز غیبی، مشاور و مجری طرح ملی گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور نیز در گفت وگو با «اعتماد» می گوید: هرگونه تغییر در اكوسیستم جنگل ابر آن را با تهدیدات جدی مواجه می كند و چنانچه این خبر صحت داشته باشد می توان گفت این منطقه با فشار اكوسیستمی روبه رو خواهد شد.
وی با بیان اینكه جنگل ابر مجموعه ای از گونه های گیاهی و جانوری در كنار خاك و آب را شامل می شود، تصریح كرد: با این دستكاری مردم محلی و اقلیم منطقه ضربه خواهند خورد و از آنجا كه این جنگل منطقه حفاظت شده است، سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست قطعا با اجرای آن مخالفت خواهد كرد.
این كارشناس جنگل در پاسخ به استدلال كسانی كه اجرای این طرح را ضرورتی برای رفع معضل آب شهرستان شاهرود می دانند، خاطرنشان كرد: طرح هایی كه بخواهد معضلات را بدون توجه به منابع طبیعی و آینده نگری حل كند، پایدار نخواهد بود زیرا اگر منابع طبیعی از بین برود حیات در آن منطقه نیز دچار مشكل خواهد شد. از این رو است كه چنین شیوه هایی در دنیا نامرسوم است و آنها در توسعه و عمران شهری، حفاظت از منابع طبیعی را به عنوان عنصر پایداری و دستیابی به توسعه پایدار در نظر می گیرند.
خسرو خندان از فعالان محیط زیست شهرستان شاهرود و رییس هیات مدیره موسسه «طنین طبیعت تیرگان» نیز ضمن انتقاد از طرحی كه برای انتقال آب از چشمه های جنگل ابر در نظر گرفته شده است به «اعتماد» گفت: مسوولان در طرح های توسعه ای هزینه های محیط زیستی را لحاظ نمی كنند و ارزش محیط زیست را در این طرح ها صفر در نظر می گیرند.
وی با بیان اینكه این طرح به فرض مقبولیت باید از راه های دیگر اجرا شود، اظهار كرد: احداث تونل تخریب های حداقلی در پی دارد اما مسوولان برای كاهش هزینه ها حاضر نیستند آن را به عنوان گزینه ای جایگزین در نظر بگیرند. اگر ما هر متر تونل را دو میلیون تومان در نظر بگیریم باید پرسید آیا حفاظت از جنگل ابر در مقابل ساخت چنین تونلی نمی ارزد؟ ضمن اینكه مقدار آب انتقال یافته در برابر هزینه های پروژه و هزینه های محیط زیستی توجیه نداشته باشد.
این فعال محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود به انتقال آب از سد كالپوش به میامی به عنوان دیگر گزینه جایگزین نام برد و اضافه كرد: انتقال این آب به شاهرود و رفع نیازهای آن شاید گزینه منطقی تری در مقابل تخریب جنگل ابر باشد.
آنچه از گفته های این كارشناسان و مسوولان برمی آید، نشان دهنده اجرای طرح ناكارآمد دیگری با عنوان توسعه و تامین منابع آبی در جنگلی است كه در یك بازه زمانی ١٠ ساله بارها در كشاكش بحث های هواداران محیط زیست و مدعیان توسعه بوده است. از این رو شاید این گزاره را مطرح كرد كه آیا بهتر نیست هزینه محیط زیست را یك بار برای همیشه در جنگل ابر و سایر عرصه های طبیعی لحاظ كنند و آنگاه دست به طراحی و اجرای طرح هایی بزنند كه امروز ایران را به مرحله بحران های مختلف منابع آبی و آلودگی و… رسانده و رفع آن نیازمند هزینه هایی بسی هنگفت تر از آن چیزی است كه ابتدا با لحاظ هزینه محیط زیست می توانستند از آن جلوگیری كنند.

منبع: روزنامه اعتماد

جولای 10, 2015 9:40 ق.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید