قدردانی فرماندار شاهرود از موسسه های بوم پژوهان و طنین طبیعت تیرگان

نمایندگان موسسات بوم پژوهان، طنین طبیعت تیرگان و تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ در روز یکشنبه 27 اردیبهشت با آقای هاشمی، فرماندار شاهرود ملاقات کردند.

.  قبل از شروع جلسه، سرکار خانم عابدی نیز به جمع پیوستند و توضیحاتی درباره کار هریک از موسسات به ایشان داده شد. همچنین محصولات زنان روستا از جمله کلوچه های رژیمی، بسته های گیاهان دارویی و صنایع دستی (تانه ها و تابلو فرش پلنگ) مورد بازدید ایشان قرار گرفت.

در این جلسه که شعبانزاده نماینده کمیته امداد امام خمینی شاهرود، و عابدی کارشناس امور زنان در فرمانداری  حضور داشتند پس از معرفی اعضای حاضر و دیدن محصولات روستا، هاشمی ضمن تشکر از موسسات بوم پژوهان و طنین طبیعت تیرگان که نگاه ویژه ای به حوزه کار و اشتغال برای مناطق محروم دارند به ویژه منطقه خارتوران که شاید از نظر زیرساختی محروم باشد دارند، گفت:  البته گرچه دولت یازدهم نگاه ویژه ای به این مناطق دارند. اما با همه اینها می طلبد ما که مسئولیت این شهرستان را داریم، کارهای ارزشمندی را برای مردم صبور و فهیم منطقه خارتوران انجام دهیم. مسئله مهمی که قطعا شما هم از آن اطلاع دارید، امنیت است. امنیت روستا زمانی امکانپذیر است که مردم در روستاها مستقر باشند. نه این که به خاطر نبود امکانات، مهاجرت و حاشیه نشینی در شهرها را داشته باشیم. برای این که مهاجرت معکوس داشته باشیم، سعی بر این است که انشاء الله  امکانات خوبی را در اختیار روستائیان قرار بدهیم.

۲۰۱۵۰۵۱۷_۲۱۳۰۲۵

وی افزود: در سال 93 بالاترین جذب تسهیلات مشاغل خانگی در سطح استان سمنان برای شهرستان شاهرود بود و  قریب 70 درصد تسهیلات مشاغل خانگی مدیریت آن با هنرمندانی بوده که در بحث صنایع دستی و گردشگری کار می کنند. قطعا در سال 94 که کمیته برنامه ریزی شهرستان کار خودش را شروع کند دو سه تا کار محوریت اصلی ما را دارد که اولین آن بحث مدیریت آب است که من همینجا از مردم بخش بیارجمند و دهستان خارتوران تشکر می کنم که سال گذشته بسیار صبوری کردند. سال گذشته بارش کم بود اما امسال الحمدلله بارش خوب بوده است همه اهداف ما این است که ما به گونه ای ایجاد مدیریت بکنیم که مردم در سطح روستا ماندگار باشند و سکونت داشته باشند. قطعا به امنیت منطقه کمک خواهد کرد و اقتصاد منطقه رونق می گیرد. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که اقتصاد مقاومتی توسط مردم تأمین خواهد شد. مردمیکه کمترین توقع را دارند و روستائیان ما بیشترین کمک را به اقتصاد مقاومتی می کنند.

فرماندار شاهرود ادامه داد: همه ما باید در اقتصاد مقاومتی کمک کنیم. از جناب شعبانزاده هم سپاسگزارم که در حوزه اشتغال خانگی اهتمام دارند. یک راستی آزمایی هم در حوزه شهرستان شاهرود در بحث اشتغال های خانگی کمیته امداد انجام داده ایم، همه اشتغال هایشان محقق شده. ما هم اعلام می کنیم که هر نوع کمکی در حوزه فرمانداری و دولت است در خدمتیم. وزیر محترم کشور جناب آقای دکتر رحمانی فضلی هم نگاه ویژه ای به بحث اقتصاد و رونق اقتصادی به ویژه در روستاها و توانمندی های روستایی دارند. ما هم دست به دست هم بدهیم تا اشتغال ایجاد شود. اشتغال که ایجاد بشود ما در کاهش آسیب های اجتماعی، کاهش طلاق، کاهش مواد مخدر هم قطعا تأثیرگذار خواهیم بود. اشتغال هم حتما این نیست که سیستم دولتی بیاید یک کار دولتی را برای کسی فراهم کند، هر کس در هر جایی یک منبع درآمدی داشته باشد و بتواند امرار معاش کند، خودش یک اشتغال می شود.

وی تصریح کرد: من احسا س می کنم که با این برنامه ریزی بسیار خوبی که صورت گرفته است انشاء الله در حوزه گردشگری ما در شهرستان شاهرود با این پتانسیل خوبی که داشته و دارد، نباید دغذغه ای داشته باشیم. ما جنگل ابر را داریم، منطقه خارتوران را داریم که دومین پارک ملی دنیاست. کویر را داریم، کویر رضا آباد که مورد استقبال بسیار است. روستای قلعه بالا که مورد هدف گردشگری داخلی قرار گرفته است،منطقه آبشار مجن را داریم، ا، خوش ییلاق، بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، منطقه طرود. در هر جایی که گام بگذاریم و ورود پیدا کنیم، بستر برای حضور گردشگر فراهم است.

محصولات احمدآباد

هاشمی اظهار کرد: در بحث قالیبافی ما امروزه با افتخار عرض می کنیم که قالی طرود ما با نام قالی اصفهان به فروش می رسد و چقدر خوب و زیباست که ما این را بدون واسطه در اختیار خریداران قرار دهیم. ما هم در خدمت هستیم. سه چهار تا کارگروه در حوزه شهرستان شاهرود تشکیل شده، کار گروه گردشگری و صنایع دستی، کار گروه کشاورزی و کار گروهی صنعت و معدن. ما هم کمکتان خواهیم کرد. هر جاییکه نیاز باشد وواقعا ما در خدمت شما هستیم. خود آقای استاندار هم خوشبتانه یک نگاه ویژه به شرق استان دارند و توسعه متوازن را در دستور کار خودشان قرار داده اند. همه با هم دست به دست هم خواهیم داد که یک کمکی را در چرخه اقتصاد مقاومتی در چرخه ایجاد اشتغال و تأکیدی که ریاست محترم جمهور در پیام نوروزی شان داشتند، بحث مقاومت اقتصادی را ما با بحث های گیاهان دارویی، صنایع دستی و … انجام دهیم. صنایع دستی و گردشگری بعد از نفت و ماشین آلات سومین منبع درآمدکشور ماست. ما هم در خدمت شما هستیم. هر ساعتی از شبانه روز که بفرمایید، هر جایی که بفرمایید ما مدیران شهرستان را جمع می کنیم و می آوریم که کمک کنند. در واقع ما باید از شما تشکر کنیم. شما دارید کار ما را نجام می دهید و به ما کمک می کنید. »

پس از اتمام این جلسه نیز، ملاقاتی نیز با خانم خداوردی از مسئولین فرمانداری صورت گرفت و قرار بر این شد که در هفته آخر خرداد با هماهنگی قبلی نمونه ای از محصولات متنوع روستا توسط اعضای شرکت تعاونی حافظان سرزمین یوزپلنگ آماده شده و مورد بازدید آنها قرار گیرد.

می 26, 2015 6:00 ق.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید