«تانه» های كلاته خیج در راه ITB برلین

تانه های دستباف روستای کلاته خیج به عنوان هدیه ایران به مسوولان شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی گردشگری برلین (ITB)انتخاب شدند.

تانه IBT

تانه، حوله های دستبافی است که توسط بانوان روستاهای حاشیه پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق با استفاده از الیاف طبیعی و سازگار با محیط زیست بافته می شود. این دستبافته ها در سنت این منطقه جایگاه ویژه ای دارد و در انواع مراسم های محلی از سوی روستاییان در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 تانه روستای کلاته خیج امروزه با اندکی تغییر اندازه در کنار شکل سنتی خود توانسته است به عنوان یکی از بهترین جایگزین های حوله های طبیعت گردی جای خود را در چمدان و کوله های طبیعت گردان علاقه مند به حفظ محیط زیست و توانمندسازی جوامع بومی و به ویژه اقتصاد روستایی باز کند. به گفته کارشناسان، ارائه این هنر دستی از ایران در چنین نمایشگاه مهمی می تواند توجه همگان را به کشورمان جلب کند.

یکی از نقاط مورد تاکید در این نمایشگاه جاده ابریشم است و توجه به تانه که در مناطق مختلف ایران از سوی زنان روستایی بافته می شود، بازگشت به خاطره روزگار پر رونق این جاده تاریخی و دست بافته های زنان در آن دوران خواهد بود.

لازم به یادآوری است تانه یکی از اصلی ترین صنایع دستی ای است که کارگروه صنایع دستی موسسه طنین طیبعت تیرگان آن را مورد توجه قرار داده و با تهیه شناسنامه  و عرضه به فروشگاه های مختلف سعی در احیای آن دارد.

مارس 2, 2015 8:11 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید