جلسه توانمندسازی در روستای رضا آباد

اولین جلسه توانمندسازی در روستای رضا آباد برگزار شد.

IMG_20150102_105853

به گزارش روابط عمومی موسسه طنین طبیعت تیرگان جلسه ساعت 11:30 دقیقه در منزل علی پارسا، رئیس شورای روستا، با حضور تعدادی از خانم ها و بچه های روستای رضاآباد، ستایش اکبری و علیخان صبری مقدم از روستای احمدآباد، حسنا حاجیان، مهری بوجار و مریم لاوی از موسسه تیرگان و مهدی الماسی نماینده بوم پژوهان تشکیل شد. ابتدای جلسه ستایش و علیخان ما را به اهالی معرفی کردند و کلیاتی از فعالیت هایی که در احمدآباد صورت گرفته را توضیح دادند. بعد از اهالی رضاآباد خواسته شد که روستای خودشان را به ما معرفی کنند. جمعیت ثابت روستا 220 نفر است و در فصل هایی از سال به 300 نفر هم می رسد. از شغلشان پرسیدیم که برای مردان دامداری و برای بخشی از زنان روستا، گلیم بافی به عنوان فعالیت درآمدزا عنوان شد. کلیه مراحل آماده سازی نخ برای گلیم بافی را خود خانم ها در روستا انجام می دهند. البته از قابلیت گردشگری روستا هم به عنوان یک داشته، صحبت به میان آمد. در ادامه در مورد نیازهای روستا سوال شد. اهالی در گروه های چند نفره بر روی برگه هایی نیازهای روستا را نوشتند. بچه های دبستانی مشارکت خوبی در جلسه داشتند. لیستی از نیازهای روستا تهیه شد. سپس در مورد سابقه کار گروهی یا تعاونی در روستا سوال شد. علی رغم اینکه در این زمینه سابقه چندانی در روستا وجود نداشت، زمانی که از محسنات کار به صورت تعاونی و گروهی با ایشان صحبت شد توجه آنها به این امر جلب شد.

 اگر چه در حال حاضر بافته هایی نظیر پاپوش کاربرد گذشته را ندارند اما در بین خانم های روستا کسانی بودند که به خوبی از استفاده از هنر گلیم بافی در مصارف جدید آگاه بودند. در نهایت از ایشان خواسته شد که بین خودشان صحبت کنند و ببینند که آیا مایلند که به صورت گروهی کاری را شروع کنند که به واسطه آن بخشی از دغدغه بیکاری جوانان روستا هم حل بشود؟ در انتهای جلسه تعدادی از محصولات گلیم خانم ها به جلسه آورده شد.

ژانویه 26, 2015 6:08 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید