آموزش «آب» و راه‌های حفاظت از آن در سه جلسه

آموزش محیط زیست به کودکاندومین جلسه آموزش محیط زیست به کودکان با محوریت «آب» برگزار شد.

متن برنامه های کارگروه آموزش درباره «آب »

این هفته از سرگروه های خواستیم که با بچه های گروهشون در حد یک ربع طوفان فکری برگزار کنن و موارد استفاده از آب رو روی یک کاغذ آ3 یا آ2 بنویسند و بزنن کنار و یا پشت ردیف گروهشون. قبل از این کارا به سرگروه ها به تعداد بچه های گروهشون کاغذ آ5 دادیم تا کنارش یا گوشه پایینش نقش قطره آب نقاشی کنند تا بدن به بچه های گروهشون.

بعد از اینکه طوفان فکری تموم شد و کاغذ نصب شد، این کاغذ های کوچک رو به بچه ها دادیم تا هفته بعد هرچی موارد هدر رفتن آب توی خونه، مدرسه، خیابون و کلا هرجا می بینند بنویسند و بیارن.

هفته بعد این کاغذ ها روی مقوا های بزرگ زده میشه و در راهروی مدرسه نصب میشه (6 تا مقوا). تا همه بچه های مدرسه ببینند.

سرگروه ها موضوعات هدر رفت آب رو دسته بندی می کنن و مثلا 4 تا موضوع مشترک در همه برگه های کوچک بچه ها رو در میارن.

مثلا: حمام، یا باغچه، یا شست شو…

بعد هرکدوم از تیتر ها رو روی یک مقوای بزرگ می نویسن “کارهایی که برای کمتر هدر رفتن آب میتونیم بکنیم” اونها میتونن بجای کمتر هدر رفتن بنویسن “استفاه درست” (بسته به نظر سرگروه ها). اینا رو میزنیم به راهرو تا تمام بچه های مدرسه مشارکت کنن و بنویسن نظراتشون رو روی مقوا. پایینش می نویسیم که  “جمله های تکراری ننویسید. نظرات جدید بگید”

مقوا های بزرگ رو از عرض نصف می کنیم (مقوا های بلند و دراز) چون هم جای کمتری بگیره، هم مقوا صرفه جویی بشه و هم جملات بچه ها اونقدر بلند نیست.

مقوا ها رو در ارتفاعی نصب می کنیم که بچه های اول دبستان هم بتونن بنویسند.

این برنامه سه هفته آموزش ماست: هفته اول راه های استفاده، هفته دوم چسبوندن کاغذ های بچه ها در راهرو (پایین مقوا بزرگ بنویس: “به راه های مراقبت از آب فکر کنیم…” هفته سوم جمع بندی، تیتر زنی و نصب مقوا های دراز راهکار.

دسامبر 21, 2014 7:47 ق.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید