اختصاص جنگل ابر به عنوان محل کشت گیاهان دارویی

جنگل ابر ، زمین های شیب دار و دیم زارهای کم بازده به محل کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد .

جنگل ابر- عکس: محمد رسولی

جنگل ابر- عکس: محمد رسولی

مدیر اجرایی طرح ملی گیاهان دارویی و صنعتی کشور پس از پایان بازدید 2 روزه از جنگل ابر شاهرود گفت : در راستای توانمند سازی جوامع محلی ، جنگل ابر شاهرود به عنوان یکی از ذخیره گاههای کشور ظرفیت تبدیل به محل کشت گیاهان دارویی را دارد .

فریبرز غیبی افزود : جنگل ابر 13 هزار هکتار وسعت دارد و اکثر گونه های آن دارویی است .

وی گفت : از چهار تا پنج گرم عصاره گونه انحصاری سرخدار که در جنگل ابر می روید ماده ضد سرطان رحم و تخمدان استحصال می شود .

غیبی از رایزنی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست برای اعلام جنگل ابر شاهرود به عنوان منطقه حفاظت شده خبر داد و گفت : این جنگل با داشتن گونه ها و حیوانات وحشی و حیات وحش بسیار کمیاب ، ذخیره گاه ژنتیکی و جنگلی و یک بانک ژن طبیعی است .

غیبی افزود : سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور هم اکنون 40 هزار هکتار است که باید در یک افق پنج ساله به 500 هزار هکتار افزایش یابد .

وی گفت : بر این اساس سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران باید از 25 گرم کنونی افزایش یابد .

مدیر اجرایی طرح ملی گیاهان دارویی و صنعتی کشور گفت : سرانه مصرف گیاهان دارویی در اروپا 900 گرم و در آمریکا 2 و نیم کیلوگرم است.

غیبی از تدوین طرح ملی گیاهان دارویی در سازمان جنگلها خبر داد و افزود : در این طرح 10 استان در پنج ناحیه رویشی انتخاب شده است که قلمه ، بذر و نشا و نهال گیاهان دارویی در آنجا تولید شود و در اختیار مجریان منابع طبیعی که افزون بر 160 میلیون هکتار است قرار گیرد.

مدیر اجرایی طرح ملی گیاهان دارویی و صنعتی کشور از دیروز برای بازدید از جنگل ابر به شاهرود آمده بود و بازدید وی از چگونگی کشت گیاهان دارویی در این جنگل امروز به پایان رسید .

منبع: واحد مرکزی خبر

می 29, 2014 7:15 ق.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید