خبرنامه سالانه موسسه طنین طبیعت تیرگان

 

جشنواره گردشگری پایدار در جنگل ابر

ستاره اسکندری در غرفه موسسه طنین طبیعت تیرگان

جشنواره گردشگری پایدار در جنگل ابر توسط موسسه طنین طبیعت تیرگان و همراهی انجمن پایشگران محیط‌زیست؛ گروه هنر محیطی پنج باز و کانون دوستداران محیط‌زیست دانشگاه شهید رجایی در 9 و 10 تیر در روستا و جنگل ابر برگزار شد.

سازمان حفاظت از محیط‌زیست و حوزه هنری شاهرود، شرکت پتروتجارت هرمزان،‌ گروه خودروسازی سایپا،‌ شرکت تاژ و  شرکت ره‌آورد از حامیان این جشنواره بودند.

در این جشنواره کارگاه نقاشی و آموزشی برای کودکان،  کارگاه توانمندسازی برای اهالی روستای ابر برگزار و همچنین هنر محیطی در جنگل ابر برپا شد.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی از دیگر بخش‌های این جشنواره بود که در آن صنایع دستی و محصولات این شهرستان عرضه شد.

با تشکر ویژه از آقای مجتبی خسروتاج برای حمایت از این جشنواره.

در این جشنواره فاطمه باباخانی،‌ خسرو خندان،  مکرمه شوشتری،‌ پرستو فخاریان، مریم میرخسروی، پریسا حبیبی، مریم رضایی،  مریم لاوی، هادی عبدالهی، معین نیری، مائده کاووسی و مهدیس مدنی از سوی موسسه طنین طبیعت تیرگان فعالیت کردند.

راه‌اندازی اولین مدرسه سبز شاهرود

اولین مدرسه سبز شاهرود به همت موسسه طنین طبیعت تیرگان و هیات امنای مدرسه نبی صادق شاهرود و جایزه نیکوکاری دکتر پدرام سلطانی راه‌اندازی شد.

مائده کاووسی،  مدیر آموزش موسسه طنین طبیعت تیرگان با همراهی اعضای کارگروه خود متشکل از مهدیس مدنی، فرزانه ابوهاشم، فاطمه عربی، زهرا کارکوب، معصومه علیجانزاده، مهری بوجاری و مهسا رفیع‌زمانی در 12 جلسه و شش سرفصل دانش‌آموزان را با مباحث محیط‌زیستی آشنا کردند.

برگزاری اردو برای روزهای طبیعت، زباله و بازیافت، تنوع زیستی از برنامه‌های این آموزش بود که قرار است در سال آتی نیز دانش‌آموزان سفری به جنگل ابر داشته باشند.

از آقای میرمحمود نبوی حامی همیشگی موسسه طنین طبیعت تیرگان برای حمایتش از این پروژه سپاسگزاریم.

توانمندسازی برای ارتقای معیشت محلی

کارگاه توانمندسازی توسط موسسه طنین طبیعت تیرگان و جمعیت دیده‌بان طبیعت در روز…. با آموزش سعید نوری نشاط و…. در …. برگزار شد.

در این کارگاه یک روزه که نمایندگانی از انجمن‌های محیط‌زیستی فعال شهرستان شاهرود،  رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست این شهرستان و دهیار و اعضایی از روستای ابر و قلعه بالا حضور داشتند، نوری نشاط شیوه‌های برقراری ارتباط  و مشکلات پیش روی جنگل ابر را برشمرد.

این کارگاه با همراهی حسنا حاجیان، مریم تنها، مریم لاوی، ابراهیم زندی و رضیه اکرمی اعضای کارگروه توانمندسازی موسسه طنین طبیعت تیرگان برگزار شد.

شاهرود در راه رسیدن به بوراس

کارگروه صنعت سبز موسسه طنین طبیعت تیرگان قصد دارد با برقراری ارتباط با دانشگاه بوراس سوئد شاهرود را به شهری نمونه در زمینه بازیافت زباله تبدیل کند.

در شهر بوراس سوئد 99 درصد زباله‌ها بازیافت می‌شود، این کارگروه با ارتباط‌گیری با دانشگاه بوراس و قول مساعد آنها برای همکاری در گام بعدی در حال رایزنی با نماینده شهرستان شاهرود در مجلس شورای اسلامی و شهرداری و سرمایه‌گذاران این شهرستان است.

مریم میرخسروی مدیر این کارگروه به همراه مونا دلبری، خسرو خندان و احسان طالبی در حال فعالیت برای به ثمر رسیدن این هدف هستند.

سایتی برای اطلاع‌رسانی

سایت موسسه طنین طبیعت تیرگان در سال 1392 راه‌اندازی شد.

دراین سایت علاقه‌مندان می‌توانند در جریان جزئیات فعالیت‌های موسسه قرار بگیرند.

پرستو فخاریان، مریم رضایی، افروز زمانی و فاطمه باباخانی از بخش روابط عمومی موسسه هستند که در این بخش همراهی می‌کنند.

با تشکر ویژه از مانی رضوی‌زاده برای طراحی این سایت

نوروز و نمایشگاه‌های عیدانه

اسفند ماه زمانی بود که کارگروه صنایع دستی موسسه توانست پنج نمایشگاه عیدانه را در 9 روز برگزار کند.

در این نمایشگاه‌ها که با مدیریت پریسا حبیبی و همراهی وحید خاتمی،‌ سمانه یادگاری، خسرو خندان، فاطمه باباخانی، مریم لاوی و مائده کاووسی برگزار شد؛ صنایع دستی این شهرستان برای فروش عرضه شدند.

از انجمن ام‌. اس و خانم امینی و همچنین خانواده‌های پژوهش، باباخانی و مسعود بهروزیان که در اجرای این نمایشگاه‌ها همراه ما بودند کمال تشکر را داریم.

80 جلسه در یک سال

جمع جلسه‌های موسسه‌ به 80 جلسه در سال 1392 رسید.

این جلسه شامل بر جلسه‌های داخلی و با انجمن‌های محیط‌زیستی و سازمان‌های دولتی بود.

از خسرو خندان همراه همیشگی موسسه در اجرای اغلب این جلسات و تلاش او در نتیجه‌بخش بودن آنها سپاسگزاریم.

جلسات ماهانه با انجمن‌ها و سازمان‌های محیط‌زیستی شاهرود

جلسات ماهانه با انجمن‌ها و سازمان‌های محیط‌زیستی شاهرود به ابتکار موسسه طنین طبیعت تیرگان در آخرین پنجشنبه هر ماه برگزار می‌شود.

در این جلسات که با همراهی سازمان محیط‌زیست و منابع طبیعی شاهرود و در محل این دو سازمان به نوبت برگزار می‌شود؛ مهمترین مسائل زیست‌محیطی شهرستان با همراهی انجمن‌ها و مدیران دولتی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند و هر انجمن یا سازمانی نیز متولی حل و یا پیگیری یکی از این معضلات می‌شود.

از آقای سید مهدی خاتمی رئیس سازمان محیط‌زیست و آقای شوکتی‌نیا مدیر منابع طبیعی شاهرود برای همراهی در این جلسات متشکریم.

لینک خبر در زیست نیوز

http://zistnews.com/News.aspx?ID=11851

آوریل 7, 2014 12:16 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید