برنده مسابقه «خلاقیت در ایفای مسئولیت اجتماعی»

 

این روزها کمتر کسی به ویژه در شهرهای بزرگ است که درباره اهمیت محیط زیست تردید داشته باشد. آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای بزرگ،‌ چنان نفس شهروندان را به شماره انداخته که مسئولان از لزوم مهاجرت به شهرهای کوچک‌تر سخن می‌گویند. با این حال هنوز هم در همین شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک‌تر شاهد جوهای پر شده از زباله،‌ روشن نگه داشتن اتوبوس‌های درون شهری، عدم تفکیک زباله و بالا بودن مصرف انرژی به نسبت استاندارد جهانی هستیم. گویی ما که خود قربانیان آلودگی هستیم هر کدام بر شاخه‌ای نشسته و آن را با اره‌ای می‌بریم. راهکار برون رفت از این وضعیت دشوار چیست؟ برخی بر اجبار و قواعد سختگیرانه برای تغییر رفتار شهروندان سخن می گویند و گروه دیگر آگاه‌سازی با رویکرد فرهنگی را چاره کار می دانند.

شبکه انسانیت سایت پدرام سلطانی رویه دوم را در کار خود را در دستور کار خود دارد و برای دستیابی به توسعه پایدار حمایت از پروژه‌های زیست‌محیطی سازمان‌های مردم نهاد را وجهه همت خود قرار داده است. چنین رویه‌ای در کنار آگاه‌سازی مردم می‌تواند در قوت بخشیدن به شبکه‌های انسانی نیز ثمر بخش باشد.

حمایت از پروژه آموزش به محیط زیست دانش‌آموزان یکی از پروژه‌هایی است که این شبکه از آن حمایت کرده است. پدرام سلطانی معتقد است زمانی که دانش‌آموزان با مقوله محیط‌زیست آشنا باشند و بتوانند بین خودشان گروه‌های زیست‌محیطی برای محله یا مدرسه‌شان شکل دهند،‌ چنین گروه‌هایی می تواند به عنوان مهمترین سرمایه اجتماعی آن محله یا مدرسه عمل کرده و حجم بالایی از آلودگی‌ها را کاهش دهد؛‌ ضمن اینکه با ورود آنها به بازار کار این افراد در حوزه فعالیت خود رعایت استانداردهای زیست‌محیطی را در دستور کار خود خواهند داشت.

اما یکی از پروژه‌های محیط‌زیستی که شبکه انسانیت سایت شخصی پدرام سلطانی با برگزاری مسابقه بهترین پروژه نیکوکاری و با هدف گسترش خلاقیت در ایفای مسئولیت اجتماعی از آن حمایت کرده است، پروژه‌ای است که توسط موسسه طنین طبیعت تیرگان در مدرسه نبی صادق شاهرود اجرا شده و در آن دانش‌آموزان در یک سال تحصیلی با مباحث مرتبط با محیط زیست آشنا می‌شوند.

برای اجرای این پروژه؛ تیم آموزش موسسه به مدیریت مائده کاووسی در شش سرفصل آب و خاک،‌ زباله،‌ بازیافت،‌ انرژی،‌ تنوع زیستی و جنگل‌ها تلاش می‌کنند دانش‌آموزان را با رویکرد مشارکتی با مقوله محیط‌زیست آشنا کنند.

آموزش محیط زیست- مدرسه نبی صادق

آموزش محیط زیست- مدرسه نبی صادق

این پروژه از آبان ماه سال جاری در این مدرسه با همراهی هیات امنای مدرسه نبی‌صادق و سازمان‌محیط‌زیست شاهرود در حال انجام است و درباره سه مبحث آب وخاک،‌ زباله و بازیافت تاکنون با دانش‌آموزان گفت‌وگو شده و به همراه آنان بازی‌ها و فعالیت‌های زیست‌محیطی انجام شده است. از این فعالیت‌ها یک کتابچه محیط‌زیستی تهیه شده و همچنین مجموعه بازی‌ها و کلیپ‌ها نیز گردآوری شده است. بازدید از محل دفن زباله شاهرود و موزه حیات وحش این شهر از دیگر فعالیت‌های این موسسه بوده که در سرفصل بازیافت صورت گرفته است.

فوریه 4, 2014 7:10 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید