جلسه ماهانه موسسه طنین طبیعت تیرگان برگزار شد

شهر سبز

شهر سبز

سومین جلسه ماهانه موسسه طنین طبیعت تیرگان در منزل مریم میرخسروی،‌ مسئول کارگروه صنعت سبز برگزار شد.

در این جلسه که با حضور فاطمه باباخانی،‌خسرو خندان،‌ مریم تنها‌‌، مریم لاوی،‌ مریم میرخسروی،‌ مریم رضایی‌، پریسا حبیبی،‌ سمانه یادگاری‌‌ برگزار شد. هر کدام از کارگروه ها گزارشی از فعالیت یک ماهه خود ارائه کردند.

ارائه پیشنهاد به کارگروه ها برای بهبود فعالیت آنها از دیگر مباحث این جلسه بود.

 

عناوین

ارائه كننده

گزارش واحد توانمندسازی

مریم تنها: 1- اعضای کارگروه توانمندسازی قصد دارند با چهار نفر: خانم مقدسی، آقای منظرنژاد، خانم البرزی و آقای نوری نشاط جلسه داشته باشند تا با رویه آنها در کار مشارکتی آشنا و از تجربه هایشان استفاده کنند. مقرر شد بنا بر دعوت قبلی آقای جزی، مدیرپروژه منارید، در یک جلسه کارگاهی تسهیلگری در گرمسار شرکت کنند. 2- خواندن کتاب های این گروه تا جلسه بعدی این گروه و قبل از جلسه بازدید از روستا به اتمام رسیده و در جلسه ماهیان این گروه، دوشنبه 23 دیماه، بر روی پروپوزال نهایی حفاظت از جنگل ابر تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد. 3- مریم تنها جلسه ای با دکتر یوسفی آذر درباره ثبت جنگل ابر در یونسکو و توانمندسازی جامعه بومی داشته است و ایشان پیشنهاد حضوراساتید محیط زیستی در جمع مدیران موسسه را داشتند. 4- اعضای این واحد قصد دارند همایشی را با کانون تهران گردان آریا درباره توانمندسازی زنان برگزار کنند 5- اعضا قصد عضوگیری از افراد رشته جنگل، گیاه شناسی و افراد محیط زیستی را دارند.6- بازدید میدانی از روستای ابر در تاریخ 26 دیماه برگزار می شود قرار شد بعد از اتمام کتاب ها مشورت کنیم تا ببینیم چطور وارد روستا شوند و چه پرسش هایی را مطرح کنند. 7  کارگاه آقای نوری نشاط مستندسازی شده و در سایت قرار داده می شود. 9- نظرات آقای یوسفی آذر در خصوص پروپوزال گرفته شده و توسط ایشان به سازمان جنگل ها طرح ارسال شود؛ (آقای قره خانی)

10- حامی خصوصی در خصوص طرح حفاظت از ابر پیگیری شود (پیشنهاد دو شرکت معدنی، 1.آریافاتح 2. سپهر آسیا)

پرسش های وارده به گروه توانمندسازی

1-    گفت وگو با افراد برای انتقال تجربه بسیار خوب است اما باید افراد حتما تجربه ای از انجام این کار داشته باشند. آیا سابقه افراد در این امر لحاظ شده است؟ در چه بازه زمانی این کار انجام می شود و گردآوری داده ها به چه شکل خواهد بود؟ آیا از نتایج قرار است که در بازدید میدانی استفاده شود؟ با توجه به فرصت تقریبا سه هفته ای تا زمان بازدید آیا زمان بندی و برنامه ریزی برای این دیدارها، جمع آوری نتایج و تحلیل و نگارش پرسش ها وجود دارد؟ 2- با توجه به بازه یک ماهه برای خواندن کتاب ها و طرح پرسش ها و بازده سه هفته ای تا زمان بازدید از روستا  می توان تغییری را در زمان مطالعه لحاظ کرد 3- با توجه به کوچک و تازه تاسیس بودن موسسه تا زمانی که خودمان به ساختار منسجمی نرسیم حضور اساتید به عنوان مدیر منتفی شد و قرار شد از آنها به عنوان مشاور کمک گرفته شود. 4- درباره همایشی که قرار است با کانون تهران گردان آریا برگزار شود. این همایش ایده بسیار خوبی است و می تواند حتی به عنوان یک کلاس آموزشی برای شرکت کنندگان باشد. فقط لطفا قبل از طرح آن در جلسه گروهی میان کارگروه هماهنگی انجام شده باشد تا برخی از اعضای کارگروه در این جلسه اظهار بی اطلاعی نکنند 5 – برای عضوگیری اعضای جدید چه برنامه ای دارید؟ آیا زمانی که هنوز در این واحد تقسیم کار به شکل دقیق انجام نمی شود می توان عضو جدیدی وارد کرد؟ آیا بهتر نیست که چارتی وجود داشته باشد و بعد عضوگیری شود تا عضو جدید جایگاه خود را بداند؟ پیشنهاد می شود ابتدا چارت مشخصی برای این کارگروه نوشته شود. 6- سعی شود پرسش ها یک هفته پیش از بازدید نهایی شوند . پیشنهاد می شود برآورد بودجه ای نیز از این سفر داشته باشیم. 7- بابت ارسال پروپوزال سپاسگزارم. من در حال رایزنی با خانم آقاخانی برای مصاحبه با خانم دارایی هستم همچنان و زمان جلسه را به شما اطلاع می دهم. با سپاس 8- همچنین با توجه به فعالیت کارگروه محصولات و صنایع دستی می توان برای این بازدید شناسایی صنایع دستی و محصولات روستای ابر را در اولویت قرار داد.

کارگروه صنایع دستی و محصولات

این کارگروه کار خود را بر روی تبلیغ حوله های بافته شده توسط زنان روستایی متمرکز کرده است. اما با توجه به رنگ و طرح های تکراری قرار شد طرح و رنگ هایی از سوی بخش گرافیک ارائه شود. زمان نمایشگاه در اسفند ماه تعیین شد و قرار بر این شد تا پایان هفته آینده محل نمایشگاه نهایی شود. اختصاص یک ساختمان در روستای ابر به صنایع دستی شاهرود به زمانی پس از راه افتادن کار کارگروه توانمندسازی در این روستا واگذار شد.

واحد بین الملل

مریم رضایی: هنوز ارتباطی با صفحه معلمان جهان گرفته نشده است. آنها همچنین ارتباطی با موسسه پیرسون گرفتند که هنوز پاسخی به آنها داده نشده است. قرار شد بخش انگلیسی سایت تا ماه آینده کامل شود. ارتباط گرفتن با انجمن های سوئیس که جنگل لوگانا در آن قرار گرفته از دیگر ماموریت های واحد بین الملل برای ثبت جنگل ابر در یونسکو است. پیگیری از زهرا کارکوب برای ارتباط گرفتن با صفحه معلمان جهان دیگر فعالیت این واحد خواهد بود. با توجه به سفر اخیر محدثه به ایران و آمادگی او برای ایجاد ارتباط میان انجمن های ایرانی و آلمانی مریم رضایی مسئولیت ارتباط گیری با انجمن های این کشور را نیز به عهده گرفت. همچنین با توجه به داشتن یک سی دی از موسسه های زیست محیطی جهان که نزد حسنا است می توان آن را از ایشان گرفت .

کارگروه صنعت سبز

پروپوزال به دفتر نماینده شاهرود ارسال شده است. نامه دیگری تهیه شده که به دست کاظم جلالی می رسد و در آن ماهیت پروژه نوشته شده و اینکه چه مشکلاتی داریم. جلسه با محیط زیست شاهرود برقرار شده و قرار است که در زمینه بازیافت با شهرداری صحبت کند.

پس از سمینار دکتر شیرزادی از طریق مونا ارتباط با ایشان گرفته شده است. او گفته که در حد مشاوره جزئی می تواند کمک کند اما برای مشاوره تخصصی باید تفاهم نامه امضا شود.

فیلم و پاورپوینت تا جلسه بعد از ساناز قربانی گرفته می شود. همچنین ایمیل دکتر حاجی یوسفی باید از فاطمه گرفته شود و پروپوزال به او داده شود. همچنین از طریق خانم صالحی جلسه بازدید از نیروگاه تا جلسه بعد انجام می شود. پیگیری برای سرمایه گذار  همچنان ادامه خواهد داشت.

–         تکمیل پروپوزال با استفاده از نیروگاه های گازی کوچک انجام شود.

–         با وزارت نیرو و مدیر شهرک های صنعتی در خصوص حمایت مالی از نیروگاه های برق کوچک پیگیری انجام شود.

–         از سازمان محیط زیست در خصوص جلسه با شهردار پیگیری های مداوم صورت گیرد.

گرافیک و تبلیغات

سمانه: تگ محصولات تهیه شده، نقاشی ها اسکن شده، پوستر آموزش تهیه شده. کارت ویزیت، سربرگ و پاکت تا پایان هفته بعد تهیه می شود. کتابچه آموزش نیز تا جلسه بعد آماده می شود. تا بهمن ماه نیز طرح های جدید صنایع دستی به واحد صنایع دستی داده می شود.

-طرح کارت پستال های ده تایی از برنامه های برگزار شده و شاید یک تقویم رومیزی از جنگل ابر و یا شاهرود، با کمک عکس های دکتر ولیان (البته با توجه به بازده زمانی محدود تقویم و کارت پستال ها در اولویت نیست بعلاوه میزان هزینه های کم واحد اما بهتر است برآورد مالی از آنها وجود داشته باشد)

آموزش

فاطمه: گزارش جلسات آماده شده و برای دفتر آقای سلطانی ارسال شده است. جلسات دو هفته یک بار برگزار می شود. اما هنوز در این واحد نیز تقسیم کار به شکل واضح و روشن صورت نگرفته است. مهسا در این واحد وظیفه مستندسازی را به عهده دارد.

–         مقرر شد پکیج درخواستی دکتر نبوی برای ایشان ارسال شود.

وضعیت دفتر شاهرود

خسرو: تا پایان سال دفتر تجهیز می شود.

گزارش از سایت موسسه

فاطمه: سایت روزانه به روز می شود و مسئولان موظفند که اخبار و گزارش های جلسات و واحد خود را برای سایت بفرستند.

تنخواه

همه واحدها می توانند با توجه به بودجه موجود در صندوق و نیازهای واحد خود تنخواه درخواست کنند.

معرفی مهدیس به عنوان مدیر داخلی

فاطمه: متاسفانه فرصت نشد در جلسه به این امر پرداخته شود اما از بهمن ماه به بعد مهدیس به عنوان مدیر داخلی فعالیت می کند و پیگیر فعالیت کارگروه ها خواهد بود.

صورتجلسه

فاطمه: مسئولان همه کارگروه ها لطفا دستورجلسه و صورت جلسات خود را در همین قالب بفرستند تا بتوانیم به یک ساختار واحد برای کار خود برسیم.

دسامبر 25, 2013 1:21 ب.ظ نوشته شده توسط : babakhani دیدگاه خود را بیان کنید
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کارگروه توانمندسازی در کارگروه ارزشیابی مشارکتی

کارگاه ارزشیابی مشارکتی پروژه توانمندسازی اجتماع محور به همت تیم مدیریت دانش (انجمن بوم پژوهان) و با حضور تسهیلگران انجمن های میانی و نمایندگان گروه های محلی از سه استان کرمانشاه، گیلان و سمنان در روزهای بیست و یک و بیست و دوم آبان ماه۱۳۹۴ برگزار شد.

با عضویت در خبرنامه تیرگان ، از آخرین رویدادها و اخبار آگاه شوید